WAKACYJNE ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE
Drogie Dzieci Szanowni Rodzice !
Myśląc o ćwiczeniach logopedycznych, wyobrażamy sobie lustro, stół, grzecznie siedzące dziecko i oczywiście logopedę. Ale można inaczej – wakacyjnie, radośnie – na luzie! Jadąc godzinę, dwie, trzy samochodem, pociągiem z dziećmi pobawmy się z nimi w ….konika (kląskanie językiem), którego akurat możemy zobaczyć za oknem.
Podróż daje nam, co ciekawe, wiele możliwości naśladowania głosów zwierząt, ptaków, pojazdów( np: traktor -tur, tur…), ale i ćwiczeń pionizacji języka – na przykład, gdy podjeżdżamy pod górę – podnosimy język do magicznego miejsca za górnymi zębami (wałek dziąsłowy). Gdy zjeżdżamy – język za dolne zęby do dolnego wałka dziąsłowego.
Zakręty – język wewnątrz buzi dotyka prawego policzka, lewego policzka :-)
Warto pamiętać też o chuchaniu na szybę, dmuchaniu przez słomki od napojów, lizaniu lizaków lub lodów. To też ćwiczenia języka. To też ćwiczenia oddechowe.
Można bawić się ( krótko) w nurkowanie na niby, parskanie, chrapanie – wykorzystując ciekawą sytuację, wydarzenie w podroży. Śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków – także jest wskazane. Polecam też zabawy słowne ćwiczące język, wargi, słuch fonemowy, np:
lelum polelum, lelum polelum…
ente dente, ente dente….
tik, tak, tik, tak….
puk, stuk, puk, stuk….
nelepetede… itp.
Jadąc na odpoczynek, wykorzystujmy zabawy logopedyczne! Wszystko zależy od pomysłowości, chęci i radosnego nastawienia Was – Rodziców!
Jeśli dziecko ma wadę wymowy – pomożemy mu nieco, jeśli nie ma – wzmocnimy jego sprawność artykulatorów i rozwiniemy w obu przypadkach słuch fonemowy – tak ważny dla rozwoju każdego dziecka.
DRODZY RODZICE!
W Kąciku logopedycznym, znajdziecie rady i propozycje ćwiczeń oraz zabaw logopedycznych, które usprawnią mowę Waszych Dzieci. Ćwiczenia możecie wykonywać z Dzieckiem w domu. Znajdą się tu także inne ciekawostki z dziedziny logopedii.
Jeśli Wasze dziecko ma problemy z mową to należy pamiętać, że nie wystarczą same ćwiczenia w gabinecie logopedy. Bez Waszego zaangażowania terapia skazana jest na porażkę. Pierwsze lata życia w rozwoju mowy są najistotniejsze, potem w terapie trzeba włożyć dużo więcej wysiłku. Efekty procesu logoterapeutycznego są tym lepsze, im wcześniej zostały podjęte działania. To właśnie mowa, jako jeden z wiodących czynników wpływa na całościowy rozwój dziecka, jego dojrzałość szkolną, dalszy poziom wiedzy i umiejętności oraz funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.
Zajęcia logopedyczne w naszym przedszkolu
W naszym przedszkolu prowadzona jest systematycznie terapia logopedyczna. Na przełomie września i października każdego roku szkolnego logopeda przeprowadza przesiewowe badanie mowy wśród wszystkich dzieci uczęszczających do placówki. Na podstawie tego badania wyłonione są dzieci, które objęte będą opieką logopedyczną przez cały rok szkolny.
PORADA NR 1